Türk Hukuku

Türk Hukuku ve Baba

turk hukuku baba avukat iskenderun hatay mehmet yıldırım hukuk bürosu

Türk Hukuku ve baba kavramından önce “Baba” kelimesinin anlamına bakalım! Türk Dil Kurumu’na göre; ‘‘baba’’; ‘‘çocuğu olan erkek’’, ‘‘çocuğun dünyaya gelmesinde etken olan erkek’’, gibi anlamlara gelmekle birlikte aynı zamanda ‘‘anlayışlı, iyi huylu erkek’’, ‘‘bir ülkeye veya bir topluluğa yararlı olmuş kimse’’ gibi anlamlara da gelmektedir. Baba kavramı maddi ve somut şeyler değil; manevi, soyut, nitel, hissi değerler bütünü doldurur. Kimi zaman onu anlatmaya sözler kifayetsiz kalır. Kimi zaman ondan korkulur, kimi zaman çocuktur o, kimi zaman da ne isterseniz o.

Türk Hukuku ve Baba Kavramı

Baba, Türk Hukuku genel anlamda, çocuklarla ve eşle arasındaki soybağı, velayet, evlatlık, veraset, vesayet ilişkisi gibi kavramlarla açıklanarak kanunlarımızda yer bulmuştur. Çoğu kanun normunda çocukla ilgili olarak, başka birisine karşı (eş, işveren ve diğer üçüncü kişilere) babaya hak tanınmıştır. Bazı hükümlerde de verilen bu hak kısıtlanmaktadır. Örneğin Türk Medeni Kanunu doğrultusunda, çocukla kişisel ilişki tesis edilirken baba çocuğunu belirli gün ve saatlerde görmeyi hak etmiş, evlilik dışı çocukla ilgili kendisine tanıma hakkı. İş Kanunu’na göre eşi doğum yapan babaya izin hakkı verilmiştir. Engelli çocuğunu tedavisi için ücretli izin hakkı gibi bazı haklar verilmiştir. Doğrudan ve dolaylı olarak baba bazı haklar elde etmiş veya bu hak elinden alınmıştır.

Türk Medeni Kanunu Madde 285; ‘‘Evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak üç yüz gün içinde doğan çocuğun babası kocadır.’’

Türk Hukuk Anayasası

Anayasa Madde 41; ‘‘Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir.’’

Yine Anayasa Madde 66’da; ‘‘Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür’’ gibi ibareler yer almaktadır.

İşte bu bahsedilenlerin tamamı yazımızın başında belirttiğimiz somut olgulardır. Hukuken baba kavramının içi somut olarak doldurulmaya çalışılmıştır. Ancak manevi değerlerle aslında dolup taşan kişidir baba, değerin kendisidir.

Ebediyete intikal etmiş tüm babaları rahmetle anıyorurz. Var olan tüm babaların kıymetinin daha iyi bilinmesi temenni ediyorum.

Adil ve sağlıklı günler dileklerimle…

Av. Mehmet YILDIRIM

MAYIS 2021